صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
5- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۴۰۰/۶/۳۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » توصیه های پزشکی
 
توصیه های پزشکی

 

غذاهایی که خواب را از چشمانتان می‌رباید

 

غذاهایی که خواب را از چشمانتان می‌رباید

 

خواب راحت نعمت بزرگی است. برای آن‌هایی که به محض رفتن به رختخواب به خواب می روند شاید این گفته چندان معنایی نداشته باشد.


 اما برای کسانی که در رختخواب این دنده آن دنده می‌شوند، تمام ستاره های آسمان و چند گله گوسفند را می شمارند و باز خوابشان نمی‌برد خواب راحت در حکم یک آرزو است.
اگر از دسته اول هستید که خوشا به سعادتتان اگر مثل خیلی‌ها از جمله خود نگارنده به دسته‌ی دوم تعلق دارید باید بدانید که تغذیه نقش مهمی در کیفیت خواب دارد. یعنی غذا و عادت‌های غذایی می‌تواند به راحتی خواب شما را به هم بزند. در این مطلب به مواد و عادت‌های غذایی اشاره می‌کنیم که خواب را آشفته می‌کنند. با ما همراه باشید.
شب‌ها مواد غذایی چرب میل نکنید
مصرف مواد غذایی چرب، سنگین و دیر هضم برای وعده‌ی شام یا خوردن غذاهایی که می‌دانید باعث سوزش معده‌تان می‌شوند خواب شما را به هم ریخته و باعث می‌شوند به جای استراحت و آرامش، شبی پرتنش را تجربه کنید. غذای چرب و سنگین معده را اذیت می‌کند و زمانی که یکی از اعضای بدن راحت نباشد خواب به هم می‌ریزد توصیه می‌کنیم شب‌ها از مصرف این قبیل غذاها خودداری کنید.
پرخوری زیاد و یا کم خوری، خواب شبانه را به هم می‌زند
شب‌ها به اندازه و به موقع غذا میل کنید. پرخوری باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود و شما را بی‌خواب می‌کند. بر عکس کم خوری و چیزی نخوردن نیز خواب را به هم می‌ریزد. به خاطر اینکه زود گرسنه‌تان می‌شود، شبانه راه آشپزخانه را در پیش می‌گیرید و یخچال را زیر و رو می‌کنید که هم خودتان را بی‌خواب می‌کند و هم ممکن است بقیه‌ی اعضای خانه را نیز بیدار کنید. پس شام را به موقع و به اندازه میل کنید.
کافئین شما را بی‌خواب می‌کند
نوشیدنی‌های کافئین دار خاصیت محرکی دارند و مصرف آن برای افراد حساس توصیه نمی‌شود. اگر شما از بی‌خوابی رنج می‌برید نباید از بعد از ظهر نوشیدنی‌های کافئین دار میل کنید.شب‌ها به اندازه و به موقع غذا میل کنید. پرخوری باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود و شما را بی‌خواب می‌کند. بر عکس کم خوری و چیزی نخوردن نیز خواب را به هم می‌ریزد.اگر حساس هستید حتی چای نیز می‌تواند خواب شما را به هم بزند. پس برای داشتن خوابی راحت‌تر از بعد از ظهر دور نوشیدنی‌های کافئین دار خط بکشید.
شام دیر وقت ممنوع
افرادی که از سوزش معده رنج می‌برند و یا ترش می‌کنند یعنی از بازگشت مایع تلخ و اسیدی از معده به دهان، رنج می‌برند باید از خوردن غذای سنگین و دیر هضم خودداری کنند. علاوه بر این دیر شام خوردن و با معده‌ی پر خوابیدن باعث می‌شود که اسیدها و ترشحات معده به مری برگردد و باعث سوزش معده شود که باعث اختلال در خواب می‌شود. تا جایی که می‌توانید شام را زودهنگام میل کنید و از پرخوری آخر شب بپرهیزید.
قبل از خواب از نوشیدن مایعات زیاد خودداری کنید
نوشیدن مایعات زیاد قبل از خواب باعث می‌شود احتیاج به دستشویی پیدا کنید و خواب از سرتان بپرد و یا اینکه بعد از خوابیدن مجبور به بیدار شدن شوید. برای همین قبل از خواب از نوشیدن مایعات زیاد بپرهیزید.
 

بالا^^