صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
3- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۴۰۰/۶/۳۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » توصیه های پزشکی
 
توصیه های پزشکی

 

راه های پیشگیری از سردرد

 

راه های پیشگیری از سردرد    

سردردهای منظم- حتی اگر خفیف باشند- زندگی روزمره انسان را مختل می کنند. هر چند راهی برای پیشگیری کامل از سردرد وجود ندارد اما با به کار بستن توصیه های زیر می توانید از شدت آن بکاهید:

 
1- غذاهای محرک را حذف کنید.
یکی از عوامل شایع سردرد، رژیم غذایی نامناسب است. اولین و شاید بتوان گفت مهم ترین گامی که شما می توانید بردارید این است که غذاهای محرک نامناسب را حذف کنید. این غذاها شامل خوراکی هایی می شود که حاوی مقدار زیادی مواد نگهدارنده و موادشیمیایی هستند، به خصوص فست فودها.
به مدت چند هفته موادی مثل شکلات، کافئین، گوشت های نمک سود شده، مغزها و بستنی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
2- مراقب کمبود آب بدن خود باشید
یکی دیگر از عوامل شایع سردرد، کمبود آب بدن است. مطالعات نشان می دهد که بیشتر آمریکایی ها دچار کمبود آب بدن هستند ولی این موضوع را نمی دانند! توصیه می شود روزی حداقل 8 لیوان آب بخورید و در تابستان که تعریق بدن شما زیاد است این میزان را بیشتر کنید.
3- استرس خود را کم کنید
سردردهای ناشی از استرس عوامل مختلفی دارد، مثل تغییر شغل، اسباب کشی به محل جدید، قهر کردن با دوستان و یا مرگ عزیزان.
شما باید تکنیک های کاهش استرس را یاد بگیرید. اگر زندگی پرمشغله ای دارید دست به برنامه ریزی بزنید و خود را برای پیشامدهای مختلف آماده کنید.
هر از گاهی به خودتان استراحت بدهید. حتی یکی دو روز استراحت هم می تواند بسیار مفید باشد. اگر استرس زیادی احساس می کنید با پزشک خودتان مشورت نمائید.
4- به طور منظم بخوابید
خواب نامنظم می تواند به سردرد منجر شود. اعتدال را رعایت کنید.
کارشناسان توصیه می کنند هر شب 6 تا 8 ساعت بخوابید تا بدن شما بتواند به بهترین نحو وظایف خود را انجام دهد.
در ضمن بهتر است بین ساعت 10 شب تا 3 صبح بخوابید. در این فاصله زمانی متابولیسم خواب آسان تر صورت می گیرد.
5- ورزش منظم را از یاد نبرید
با ورزش کافی احساس بهتری به شما دست می دهد. در اثر انجام تمرینات ورزشی ماده ای در بدن تولید می شود که درد را از بین می برد و در ضمن شما در طول روز انرژی بیشتری خواهید داشت.
هنگام برنامه ریزی، توانایی بدن خود را در نظر بگیرید. افراط در انجام تمرینات ورزشی استرس و در نتیجه سردرد شما را تشدید می کند.
6- وضعیت سردرد خود را چک کنید
اگر فعالیت های روزانه و زمان سردردهای خود را بر روی کاغذ بیاورید بهتر می توانید علت مشکل خود را پیدا کنید. ساعاتی از روز را که دچار سردرد می شوید بنویسید و به این سؤال ها نیز پاسخ دهید:
1- امروز چه غذاهایی خورده ام؟
2- امروز از چه نوشیدنی هایی استفاده کرده ام؟
3- آیا خواب کافی داشته ام؟
4- امروز چه فعالیت هایی انجام داده ام؟
اگر علی غم استفاده از درمان های طبیعی، سردرد شما همچنان ادامه داشت با پزشک مشورت کنید. گاهی- البته به ندرت- سردرد نشانه یک بیماری جدی تر است ولی به احتمال قوی با به کار بستن توصیه های فوق از دست سردرد رها خواهید شد.

بالا^^