صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
2- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
پنج شنبه   ۱۴۰۰/۷/۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » توصیه های پزشکی
 
توصیه های پزشکی

 

مدیتیشن ، از کوچک شدن مغز جلوگیری می کند

 

 مدیتیشن ، از کوچک شدن مغز جلوگیری می کند
 

محققان علوم پزشکی اعلام کردند کسانی که از روش های درمانی همچون مدیتیشن و آرامش روان برای کنترل شرایط روحی و روانی خود بهره می برند کمتر از دیگران به بیماری های مرتبط با کوچک شدن مغز مبتلا می شوند.

 

شاید دانشمندان می گویند این افراد کمتر از دیگران، دچار کاهش حجم مغز می شوند و به همین دلیل احتمال ابتلای آنان به بیماری های مرتبط با کم شدن حجم مغز، کمتر است.


بر اساس مقاله محققان که در شماره اخیر نشریه روان شناسی پیشرو منتشر شد، کسانی که به طور متوسط 20 سال به مدیتیشن پرداخته اند، حجم مغز به مراتب بزرگ تری نسبت به دیگر همسالان خود دارند.
محققان احتمال می دهند این افراد، کمتر از دیگران به بیماری هایی همچون آلزایمر مبتلا خواهند شد.


‌با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می یابد، بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود.

این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد.
خاطره ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده ها و شنیده ها و احساسات که براى یاداوری آن ها مغز نیاز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش ها دارد. به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کمرنگ یا فراموش می شوند.


آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس ها و اسم ها آغاز می شود و کم کم تا آنجا پیش می رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه را فراموش می کند.
بیماری آلزایمر متاسفانه درمانی ندارد اما می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

 

 

 

  

بالا^^