صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
4- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۴۰۰/۶/۳۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » توصیه های پزشکی
 
توصیه های پزشکی

 

 بلند حرف زدن ، دشمن آرامش

 

 بلند حرف زدن ، دشمن آرامش
 

آیا تاکنون برای شما هم اتفاق افتاده است به هنگام صحبت با برخی از افراد که بسیار بلند و تند تند صحبت می کنند، احساس کنید زیر گوشتان مرتباً بمب یا در بهترین شکل آن ترقه های پر قدرت منفجر می شود؟


شاید هم با افرادی مواجه شده اید که می گویند:"همه چیزش خوب است! از قیافه،رفتار و درآمدش راضی هستم،تحصیل کرده هم که هست،اما وای از تن صدایش! آنقدر بلند صحبت می کند که پرده گوشم آسیب دیده! فکر می کنم بلندگو قورت داده ! همسایه ها هم تصور می کنند هر روز در خانه ما جنگ و دعوا برپاست! چند بار بهش گفته ام کمی آهسته حرف بزن! انگار نه انگار با او هستم،اصلاً صدای خودش را نمی شنود! دست آخر هم که ناراحت می شود ، با فریاد می گوید:"به من تحکم نکن که خوشم نمی آید! تو از من بلندتر حرف میزنی!به من درس نده که از کوره در می روم! " از همه بدتر،حاضر نیست برای آزمایش شنوایی پیش دکتر بره!
روانشناسان می گویند:"خیلی سخت است که فرد تُن صدای خود را هنگام گفت و گو بشنود."نتیجه یک تحقیق نشان می دهد،تُن صدای گوینده دو برابر بیشتر از محتوای سخنانش بر شنونده اثر گذارتر است،اضافه براین تن صدا،آهنگ آن،شمرده شمرده یا تند تند صحبت کردن و عباراتی که به کار برده می شود،همه بیانگر نوع تربیت،نحوه تفکر،فرهنگ خانوادگی، اجتماعی و در کل شرایط حاکم بر زندگی فرد است.ازهمین رو،به گونه ای میان شیوه صحبت کردن،حالت چهره،چشم ها و حرکات و نوع عبارات و کلماتی که به کار برده می شود،باید هماهنگی ایجاد گردد،که نه تنها با انتخاب عبارات مناسب و موضوعات جالب طرف مقابل را جذب کلام و شخصیت خود نمود،بلکه با اجتناب از بلند صحبت کردن یا خیلی آهسته حرف زدن و حرکات غیر عادی در حین گفت و گو چون لبخندهای عصبی ، تصنعی و تمسخر آمیز ، چشم و ابرو و سر و گردن بالا انداختن، حرکات غیر متعارف دست و پا،شرایطی مناسب و آرام بخش برای ادامه گفت و گو و رسیدن به نتیجه مطلوب فراهم شود.
روانشناسان بر این باورند که آرامش درونی فرد را از تُن صدایش می توان تشخیص داد. برای مثال در خانواده ها و کشورهایی که خشونت در لایه های متفاوت اجتماعی آنها نهادینه شده یا با جنگ درگیر هستند ، اکثر مردم خیلی بلند و فریاد گونه حرف می زنند.
درنتیجه، برای حل معضل "بلند حرف زدن"علاوه بر دوری جستن از اشخاص تنش آفرین و محیط های پر تشنج،باید درصورت لزوم تحت نظر پزشک متخصص آزمایش شنوایی داد و به روانپزشک مراجعه شود.


 

بالا^^