صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
3- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۴۰۰/۶/۳۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » توصیه های پزشکی
 
توصیه های پزشکی

 

دعوت از میکروب‌ها

 

دعوت از میکروب‌ها

در خانه و محل کار، محل قرار گرفتن اجسام و مواد مختلف بسیار مهم است و تاثیری قطعی بر سلامت افراد دارد.

شاید هیچ وقت به طور جدی به ارتباط میان محل قرار دادن اجسام و سلامت خود فکر نکرده باشید. اما محققان مطالعاتی در این زمینه انجام داده‌اند که توجه به آنها شاید بتواند ما را از ادامه این اشتباه بازدارد. در این فرصت کوتاه به چند مورد به طور خلاصه اشاره می‌کنیم.

بدترین محل قرار دادن مسواک؛ کنار سینک دستشویی

بدترین محل قرار دادن مسواک کنار سینک دستشویی است. البته اغلب سینک دستشویی به تنهایی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در بیشتر مواقع نزدیکی آن به توالت مشکل‌ساز می‌شود. طبق آنچه استادی از دانشگاه آریزونا بیان می‌کند، به طور متوسط در هر اینچ مربع از کاسه توالت 2/3 میلیون میکروب وجود دارد. این میکروب‌ها زمان استفاده از سیفون، می‌توانند تا فاصله تقریبی دو متر پخش شوند و روی زمین، سینک دستشویی و مسواک شما نیز بنشینند. پس اگر دوست ندارید که مسواک شما با میکروب‌های توالت، آلوده شود، آن را در محلی تمیز و در بسته نگهداری کنید. برخی سرویس‌های بهداشتی کابینتی دارند که برای این کار مناسب خواهد بود؛ در صورت عدم دسترسی به این کابینت‌ها از درپوش مخصوص مسواک استفاده کنید و یا مسواک را خارج از دستشویی قرار دهید.

بدترین محل قرار دادن کیف: کابینت آشپزخانه

کیف‌های زیبا و پر نقش و نگارتان محلی برای حضور میکروب‌ها هستند. طبق نظر محققان دانشگاه آریزونا، در هر اینچ مربع کف کیف، ده هزار باکتری وجود دارد. فکر کنید کیف می‌تواند در چه مکان‌های آلوده‌ای قرار گیرد، گاهی کف اتوبوس، زیر میز رستوران و حتی گاهی افراد بی‌دقت، ممکن است کیف را در دستشویی‌های عمومی نیز روی زمین بگذارند. پس بهتر است کیف را همیشه جایی بگذاریم که در آنجا غذا آماده یا خورده نمی‌شود.
بدترین مکان قرار دادن کفش و دمپایی: کمد اتاق خواب

وقتی در خانه با کفشی که مخصوص بیرون است راه می‌روید، آلودگی و میکروب‌ها را به خانه دعوت می‌کنید. در مطالعه‌ای مشخص شد آلودگی‌های محیط بیرون یک هفته کامل در خانه باقی می‌مانند. پس بهتر است که کفش‌ها و دمپایی‌های بیرون را، در سبد‌ها یا جعبه‌های مخصوص و در بسته یا در کمد یا قفسه کوچکی نزدیک به در ورودی ساختمان قرار دهید.

بدترین مکان برای خنک کردن سریع غذا: یخچال

قرار دادن مقدار زیادی غذای گرم در یخچال، باعث سرد شدن غیر یکنواخت غذا و گاهی حتی ایجاد مسمومیت غذایی می‌شود. طبق نظر دکتر پیتر اسنیدر، چون زمان زیادی برای خنک شدن قسمت میانی غذا لازم است، این مکان تبدیل به محیطی مناسب برای رشد باکتری‌ها خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید تا یک ساعت غذا را در محیط آشپزخانه قرار دهید تا خنک شده و سپس در یخچال بگذارید. یا این‌که غذا را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کرده و در یخچال قرار دهید.

بدترین مکان برای شستن میوه: سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی یکی از آلوده‌ترین قسمت‌های آشپزخانه است. طبق نظر دکتر رینولد،‌ استاد دانشگاه آریزونا،‌ سینک ظرفشویی حتی در مواردی از دستشویی نیز آلوده‌تر است. پس بهتر است برای شستن میوه‌ها از یک سبد استفاده کنید. شاید این نکات ساده و جزئی به نظر برسند اما به طور حتم رعایت آنها می‌تواند نقشی مهم در حفظ سلامت خانواده داشته باشد.

 

بالا^^