صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
5- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۴۰۰/۶/۳۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » توصیه های پزشکی
 
توصیه های پزشکی

 

آنچه باید ‌درباره سرطان سینه بدانید

  آنچه باید ‌درباره سرطان سینه بدانید

سرطان سینه یکی از شایع‌‌ترین سرطان‌ها در میان زنان محسوب می‌شود. سن ابتلا به این بیماری در کشور ما اکنون بین ۴۵ تا ۵۵ سال رسیده، در حالی که این سن در کشورهای غربی بین ۵۰ تا ۶۰ سال است.

 سرطان سینه یکی از شایع‌‌ترین سرطان‌ها در میان زنان محسوب می‌شود. سن ابتلا به این بیماری در کشور ما اکنون بین ۴۵ تا ۵۵ سال رسیده، در حالی که این سن در کشورهای غربی بین ۵۰ تا ۶۰ سال است. سن بالا، سابقه فامیلی ابتلا به این سرطان، اولین حاملگی بالای ۳۰ سال، قاعدگی زیر ۱۲ سال، یائسگی بالای ۵۵ سال، عدم حاملگی، عدم شیردهی و هورمون‌ درمانی بعد از یائسگی از عوامل خطر در ابتلا به سرطان سینه هستند.
سرطان سینه جزو سرطان‌های نسبتا شایع و خطرناک در بین زنان است و درمان موفقیت‌آمیز این سرطان بستگی به تشخیص اولیه و مراقبت‌های پزشکی دارد. معاینه سینه به صورت ماهانه توسط فرد برای تمام زنان امکانپذیر است و بهترین زمان برای معاینه بعد از دوران قاعدگی است به دلیل این‌که در آن زمان دردناکی سینه مربوط به هورمون‌ها ‌ست. معاینه سینه می‌تواند زنان را از بروز سرطان سینه پیشگیری کند.
مریم کاشانیان، رئیس بیمارستان شهید اکبرآبادی تهران در حاشیه همایش اطلاع رسانی درباره بیماری سرطان سینه گفت : ‌سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان است و از هر ۱۱ زن یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود. افرادی که هورمون‌های خارجی مصرف می‌کنند، فاکتورهای ژنتیکی و افرادی که زود به بلوغ و به یائسگی می‌رسند، بیشتر در معرض سرطان سینه قرار دارند و زنانی که به کودک خود شیر می‌دهند و سابقه حاملگی داشته‌اند نیز کمتر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. دکتر کاشانیان افزود : زنان بالای ۵۰ سال هر سال و زنان ۴۰ سال هر ۳ سال یک بار باید در تست‌های غربالگری شرکت کنند. تصویربرداری از پستان به وسیله اشعه ایکس ماموگرافی نامیده می‌شود. معاینه رادیوگرافیک پستان جزو مهمی از فرآیند غربالگری در زنان بدون علامت است و باید در ترکیب با معاینه کامل بالینی انجام گیرد. در زنان علامت‌دار و در معرض عوامل خطرزا زمان انجام اولین ماموگرافی و فواصل آن با نظر پزشک متخصص تعیین می‌شود. رئیس بیمارستان شهید اکبرآبادی معتقد است: بالا رفتن سن، عوامل ژنتیکی، سابقه خانوادگی سرطان پستان، عوامل هورمونی، عدم سابقه زایمان یا زایمان اول تا سن ۳۰ سالگی، عوامل محیطی از جمله عوامل تغذیه‌ای و نحوه زندگی، استفاده از بعضی از داروهای هورمونی، شناسایی این عوامل خطرزا و پیگیری بالینی هر بیمار درمان سریع و بهتر را امکانپذیر می‌سازد.
حمیدرضا میرزایی، متخصص زنان هم در خصوص بروز سرطان سینه در زنان گفت : زنان در سنین ۴۰ سال به بالا برای ماموگرافی سالانه و همچنین برای معاینات دوره‌ای باید مراجعه کنند تا از بروز سرطان سینه در آنها پیشگیری شود. دکتر میرزایی می‌افزاید؛ چاقی ازدواج دیر هنگام، شیر ندادن به فرزند، حاملگی در سن بالا و وجود یک بیمار مبتلا به این عوارض در خانواده از مهم‌ترین فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان سینه محسوب می‌شود.
وی معتقد است بیماران پس از درمان‌های اولیه جراحی و شیمی‌درمانی باید به صورت پیگیر ابتدا به صورت هر ۳ تا ۴ ماه و سال‌های بعد ۴ تا ۶ ماه آزمایش‌های تکمیلی و معاینات سالانه را انجام دهند اما به طورکلی توصیه می‌شود زنان بالاتر از ۴۰ سال معاینات منظم سالانه ماموگرافی را داشته باشند و در خانواده‌ای که یکی از اعضایشان در سنین پایین به این بیماری مبتلا شده است توصیه می‌شود برای بررسی‌های غربالگری ۵ سال زودتر از سن ذکر شده بررسی‌های تشخیصی را انجام دهند. ابوالفضل مهدی‌زاده، متخصص زنان و زایمان گفت : تست‌های پیشگیری از سرطان سینه و ماموگرافی از ۴۰ سالگی به بالا باید انجام شود و اگر زنی سابقه سرطان سینه در یکی از اقوام درجه اول خود را داشته باشد باید از ۳۵ سالگی این تست‌ها را انجام دهد.
وی افزود: بعد از سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بین زنان سرطان تخمدان، رحم و گردن رحم است اما شیوع سرطان گردن رحم به دلیل کاهش بیماری‌های مقاربتی کاهش پیدا کرده است. برای جلوگیری از سرطان رحم چکاپ و انجام تست‌های سرطان ضروری است. علت بیماری سرطان ناشناخته است و نمی‌توان گفت از چه طریقی سرطان ایجاد می‌شود.
دکتر مهدی‌زاده گفت : تشخیص سرطان دهانه رحم و رحم باید قبل از بروز علائم انجام گیرد و شایع‌ترین علامت در سرطان سینه خونریزی و لکه‌بینی در زنان است. مصرف غذا در ظروف یک بار مصرف و خوردن غذاهای داغ در این ظروف باعث آزاد شدن ملانین موجود در ظرف می‌شود که می‌تواند باعث بروز سرطان سینه و رحم شود. دکتر نادعلی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی هم اظهار کرد : پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰، ۱۷ میلیون نفر در جهان مبتلا به انواع سرطان‌ ‌شوند که این روند در کشورهای در حال توسعه از رشد بالایی برخوردار است. به گفته او ۱۲ درصد افراد مبتلا به سرطان در کل دنیا به دلیل این بیماری فوت می‌کنند که در کشور ما این روند از درصد بالاتری برخوردار است.
 

 

بالا^^