صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
4- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
شنبه   ۱۴۰۰/۶/۲۷  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » دانستنیهای پزشکی
 
دانستنیهای پزشکی

 

چگونه استرس شما را مریض می‌کند

 

  چگونه استرس شما را مریض می‌کند

بسیار شنیده‌ایم که استرس برای سلامتی مضر است یا حرص خوردن باعث مریضی می‌شود، اما علم چه توضیحی برای ارتباط استرس و بیمار شدن دارد؟
به گزارش وبسایت آتلانتیک شارون برگکویست، استاد داروشناسی دانشگاه اموری در آمریکا، می‌گوید هنگام استرس هورمون‌های کورتیزول، آدرنالین و نوراپینفرین در بدن ترشح می‌شوند.

 

 آدرنالین سرعت ضربان قلب را بالا می‌برد و می‌تواند باعث بالارفتن فشار خون هم شود. کورتیزول باعث تغییراتی در رگ‌ها می‌شود که در درازمدت می‌تواند امکان حمله قلبی و سکته را بالا ببرد. همزمان مغز هم کار معمول‌ خود را متوقف می‌کند تا به اعضای بدن درباره استرس و منبع آن پیغام دهد. نتیجه این پیغام همان حس «دل و روده‌ام می‌پیچد» است که گاهی در زمان استرس حس می‌کنیم. این حس می‌تواند منجر به مختل شدن کار دستگاه گوارش بدن و تأثیر بر کار باکتری‌های مفید روده شود.از طرفی کورتیزول می‌تواند باعث بیشتر شدن اشتها و در نتیجه پرخوری شود که حاصلش چربی‌هایی است که در دور شکم ذخیره می‌شوند؛ این چربی‌ها خطر بیماری‌های مزمن را بالا می‌برد. وقتی استرس دایمی گردد، بر فعالیت سیستم ایمنی بدن هم اثر می‌گذارد، زمان بهبود جراحات و آسیب‌ها طولانی‌تر گشته و بدن در برابر بیماری‌های عفونی ضعیف‌تر می‌شود. بیشترین خطر اما متوجه کسانی است که به طور دایم در معرض استرس قرار دارند. ساعت‌های طولانی کار کردن و با ضرب‌الاجل‌های مختلف، نگران کرایه و دخل و خرج معیشت بودن، فکر کردن بیش‌از حد به وضع بچه‌ها و.. به اضافه شدن استرس کمک می‌کنند.توصیه دکتر برگکویست نگاه کردن به عوامل استرس‌زا، به عنوان چالش‌هایی است که می‌شود از پس آنها بر آمد و آنها را تحت کنترل خود درآورد قبل از آنکه آنها بدن و سلامتی را کنترل کنند.
 

بالا^^