صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
2- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
شنبه   ۱۴۰۰/۶/۲۷  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » دانستنیهای پزشکی
 
دانستنیهای پزشکی

 

اسکن تومورها باعث پرهیز از جراحی‌های خطرناک می شود
 

 

اسکن تومورها 'باعث پرهیز از جراحی‌های خطرناک می شود'
 

یک مطالعه تازه حاکیست که استفاده از دستگاه اسکن به جای تیغ جراحی می تواند صدها هزار بیمار سرطانی را از رفتن زیر عمل های خطرناک معاف کند.
تومورهای سر و گردن با شیمی‌درمانی و پرتودرمانی معالجه می شود، اما بعدا به نیاز به جراحی دارد تا از حذف سلول های سرطانی اطمینان حاصل شود.

 

اکنون مطالعه ای به روی ۵۶۴ بیمار که در نشریه پزشکی نیوانگلند چاپ شده نشان داده که ۸۰ درصد این بیماران می توانند با انجام اسکن از جراحی معاف شوند.
میزان بقای بیمارانی که اسکن می شوند تا بعد در مورد لزوم عمل آنها تصمیم گیری شود و آنهایی که بدون اسکن عمل می شوند، یکسان بود.
عمل جراحی برای بررسی سرطان در سر یا گردن سه ساعت طول می کشد، و بیماران حداقل به یک هفته دوره نقاهت در بیمارستان نیاز دارند.
این عمل ها همچنین در صورت صدمه دیدن عصب های حساس، خطر بروز عوارضی مثل مشکل حرکت بازوها را به دنبال دارد.

اسکن
اسکن پی‌ای‌تی-سی‌تی (PET-CT) از یک نوع به اصطلاح رنگ پرتوافشان که جذب سلول های سرطانی می شود استفاده می کند.
این به پزشکان اجازه می دهد ببینند آیا سرطان های سر و گردن هنوز فعال هستند یا نه.
پروفسور حشام مهانا، از دانشگاه بیرمنگام، به بی بی سی گفت: "سلول های سرطانی در میان سلول های مرده پنهان می شوند، و با اسکن پی‌ای‌تی-سی‌تی می توانید آنها را شناسایی کنید و دریابید که هنوز زنده هستند یا نه."
"ما اکنون به جای آنکه همه بیماران را تحت عمل جراحی قرار دهیم، می توانیم از این فناوری تازه برای پرهیز از انجام یک عمل بالقوه خطرناک در شماری از بیماران استفاده کنیم و باقی را عمل کنیم."
این مطالعه که توسط دانشگاه های بیرمنگام و وارویک انجام شده، نشان داد که میزان بقا در هر دو گروه - آنهایی که اسکن می شوند و آنهایی که بدون اسکن عمل می شوند - یکسان است.
در این مطالعه معلوم شد که از هر پنج بیمار فقط یکی عملا نیاز به جراحی برای حذف بافت های سرطانی دارد.
پروفسور مهانا گفت که این اسکن می تواند به سالانه صدها هزار بیمار در اطراف جهان کمک کند.
جورج فریمن وزیر علوم زیستی گفت:‌ "این مطالعه هیجان انگیز به طور بالقوه تاثیری واقعی بر زندگی مبتلایان به سرطان سر و گردن خواهد گذاشت، به طوری که شاید مجبور نشوند زیر یک عمل پر اضطراب بروند."
پروفسور آرنی پروشوتام از مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا گفت:‌ "این یک مطالعه واقعا مهم است و اگر نتایج آن در درازمدت تایید شود، این تکنیک تصویربرداری می تواند به معالجات کمتر آزارنده برای بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن منجر شود."
"همچنین شاید فرصت تعمیم این شیوه به سایر انواع سرطان وجود داشته باشد و باعث شود ان‌اچ‌اس (سازمان ملی بهداشت بریتانیا) پول کمتری خرج کند."

 

بالا^^