صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
1- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
شنبه   ۱۴۰۰/۶/۲۷  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » دانستنیهای پزشکی
 
دانستنیهای پزشکی

 

احتمال سکته قلبی در افرادی که گروه خونی O ندارند، کمی بیشتر است!

 

احتمال سکته قلبی در افرادی که گروه خونی O ندارند، کمی بیشتر است!

 

محققان در هلند نتایج تحقیقات دیگر را در این زمینه بررسی کردند، تحقیقاتی که در مجموع روی یک میلیون و سیصد هزار نفر انجام شده بودند.


این تحقیق که در کنگره انجمن بیماری های قلبی اروپا ارائه شده نشان داد از هر هزار نفری که گروه خونی O داشتند چهارده نفر دچار سکته قلبی شده بودند اما در گروه ‌های خونی دیگر، این رقم پانزده نفر بود.
با اینکه این تفاوت بسیار ناچیز است اما اگر به کل جمعیت کشور تعمیم داده شود رقم قابل توجهی خواهد شد. با وجود این تفاوت در تعداد موارد سکته قلبی، تفاوتی بین گروه‌ های خونی در سکته‌ های قلبی منجر به مرگ دیده نشد. دانشمندان حدس می ‌زنند که در افرادی که گروه خونی غیر از O دارند ممکن است میزان پروتئین ‌های دخیل در لخته شدن خون بیشتر از گروه خونی O باشد.
اما تسا کول پژوهشگر مرکز پزشکی دانشگاه گرونینگن می‌گوید: "شاید در نظر گرفتن گروه خون به عنوان یکی از عوامل زمینه ‌ساز سکته قلبی مفید باشد، در آینده در سنجش احتمال سکته قلبی، گروه خون را هم باید در نظر گرفت، در کنار عوامل دیگری مثل کلسترول، سن، جنس و فشار خون ... مثلاً می‌دانیم میزان کلسترول در گروه خونی آ (A) بیشتر از دیگر گروه ‌های خونی است و شاید به همین دلیل باید درمان فشار خون در این افراد زودتر انجام شود."
تحقیقات قبلی نشان داده بودند احتمال سکته قلبی در افرادی که گروه خونی AB دارند، که نادرترین گروه خونی است ۲۳ درصد بیشتر از سایر گروه ‌های خونی احتمال دارد دچار حمله قلبی شوند. شایع‌ترین گروه خونی در دنیا در مجموع گروه خونی O است. گروه خونی فرد بر اساس ژن ‌هایی که از پدر و مادر به ارث می‌رسد تعیین می‌شود و تغییر آن امکان ندارد.
دکتر مایک نپتون یکی از مدیران بنیاد قلب بریتانیا می‌گوید: "این تحقیق تأثیر چندانی بر دستورالعمل ‌های موجود در ارزیابی احتمال سکته قلبی در افراد نخواهد داشت، این ارزیابی بیشتر براساس، سن، ژنتیک (سابقه فامیلی و نژادی) و دیگر عوامل قابل اصلاح مثل تغذیه، وزن، فعالیت و ورزش، سیگار کشیدن، فشار خون، کلسترول و دیابت انجام می‌شود. چه گروه خونی A،
چه گروه‌ های خونی دیگر باید رویه یکسانی را برای کاهش احتمال سکته قلبی در پیش بگیرند. بهبود تغذیه، کاهش وزن، ورزش، ترک یا پرهیز از سیگار و اگر لازم است کاهش فشار، کلسترول و قند خون."

 

بالا^^