صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
5- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
شنبه   ۱۴۰۰/۶/۲۷  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » دانستنیهای پزشکی
 
دانستنیهای پزشکی

 

پاک کردن خاطرات غم انگیز و تجربه های ناخوشایند برای رهایی از درد و غم بیشتر!

 

پاک کردن خاطرات غم انگیز و تجربه های ناخوشایند برای رهایی از درد و غم بیشتر!

 

دانشمندان سال ها است در این اندیشه اند که چگونه می توان خاطرات غم انگیز و تجربه های ناخوشایند را از حافظه انسانها پاک نمود. اکنون دانشمندان کانادایی می‌گویند اساس نظری پاک کردن حافظه را با آزمایش‌هایی که روی موش‌ها انجام داده‌اند ثابت کرده‌اند.


 آنها می‌گویند سلول‌های مغز یا همان نورون‌هایی را که خاطرات را شکل می‌دهند و ذخیره می‌کنند می‌توان خاموش و روشن یا به عبارتی فعال و غیر فعال کرد. آنچه این تحقیقات نشان داده این است که فقط تعدادی اندکی سلول، که با هم شبکه‌ای تشکیل داده و به شیوه‌ای خاص عمل می‌کنند (انگرام) در شکل‌گیری و ذخیره کردن حافظه نقش دارند.
به گفته دکتر جاسلین، "تحقیقات قبلی نشان داده که وقتی خاطره‌ای شکل می‌گیرد مجموعه‌ای از سلول‌های مغز به نام انگرام به شکلی خاص عمل می‌کند."
"از میلیون‌ها سلول مغز فقط تعداد کمی برای شکل گیری خاطرات ترس یا تهدید لازم است" بنابراین "وقتی مشکل خاطرات است، لازم نیست تمام بدن یا مغز را هدف بگیریم."
بنابراین آنها با جراحی انگرام‌های موش‌ها را برداشتند و دیدند که خاطره بد از ذهن آنها پاک شد. آنها حتی به این ترتیب موش‌های معتاد به کوکائین را درمان کردند، با حذف حافظه عاطفی مرتبط به استفاده از کوکائین. آنها همچنین با فعال کردن انگرام‌ها خاطرات بد را در ذهن موش‌ها زنده کردند.
به این ترتیب می‌توان به درمان بیماری‌هایی مثل ضربه روحی پس از اتفاق بسیار وحشتناک (PTSD) امیدوار بود: "یافته‌ ها این امکان را مطرح می‌کنند با پاک کردن خاطرات بد می‌توان اختلال استرس پس از ضربه روحی را درمان کرد...در این افراد خاطرات مزاحمند و زندگی روزمره فرد را مختل می‌کنند."
"برای مواردی که خاطرات واقعا مخل زندگی روزمره هستند، درمان فقط همان سلول‌ها می‌تواند کار درستی باشد."
ضربه روحی پس از اتفاق وحشتناک معمولا در کسانی اتفاق می‌افتد که شاهد اتفاقات دردناک بوده‌اند؛ کسانی که در جنگ یا زندانی جنگی بوده‌اند، شاهد یا قربانی تصادف دلخراش بوده‌اند، شاهد مرگ عزیرانشان بوده‌اند یا قربانی تجاوز یا کودک‌آزاری شده‌اند.
برای این افراد مرتب خاطره، صحنه‌ها و احساساتشان در زمان این اتفاقات زنده می‌شود یا خواب آن را می‌بینند، اضطراب و افسرگی شدید پیدا می‌کنند، به راحتی از کوره در می‌روند و پرخاشگر می‌شوند.
این افراد احساسات و عواطف مثبت را حس نمی‌کنند، علاقه به زندگی و فعالیت‌هایش را از دست می‌دهند و برای پرهیز از زنده شدن آن اتفاق، فعالیت و معاشرت‌های خود را محدود می‌کنند.
 

بالا^^