صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
2- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
شنبه   ۱۴۰۰/۶/۲۷  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » دانستنیهای پزشکی
 
دانستنیهای پزشکی

 

مبتلایان به اچ آی وی چه باید بکنند؟

 

نشانه های ابتلا به اچ آی وی
 

بیشتر افرادی که اچ ‌آی ‌وی مثبت می ‌شوند، دو تا شش هفته پس از گرفتن ویروس علائمی شبیه سرماخوردگی یا آنفلوانزا را تجربه می‌ کنند. تقریباً ۸۰ درصد افراد اچ ‌آی ‌وی مثبت، به مدت چند هفته این علائم را تجربه می ‌کنند: تب، گلودرد، خارش بدن. علائم دیگری هم وجود دارد که ممکن است چندان شایع نباشد و در همه افراد بروز نکند، این علائم عبارتند از: خستگی، درد مفاصل، درد عضلانی، تورم غدد.


با توجه به اینکه چنین علائمی ممکن است بر اثر بیماری‌ های دیگر نیز بروز کنند، اگر فردی این علائم را تجربه کند، لزوماً به معنای آلوده شدن به ویروس اچ ‌آی ‌وی نیست، مگر آنکه در فاصله کوتاهی پیش از آن رفتار پرخطر جنسی انجام داده باشد. اگر تعدادی از این علائم را دارید و فکر می ‌کنید که در چند هفته گذشته در خطر آلودگی به اچ‌ آی‌ وی قرار گرفته ‌اید، حتماً باید در اولین فرصت آزمایش اچ ‌آی ‌وی بدهید.
این علائم نشانه مبارزه سیستم ایمنی بدن با ویروس هستند، اما پس از یک دوره کوتاه چند هفته ‌ای اچ ‌آی‌ وی دیگر تا سال ‌ها هیچ علائمی برای بیمار ندارد. این مرحله از بیماری دوران نهفتگی اچ‌ آی‌ وی نامیده می ‌شود که می‌تواند تا ده سال ادامه داشته باشد. پس از پایان دوران نهفتگی اچ ‌آی ‌وی، سیستم ایمنی بدن بیمار شدیداً تخریب می‌ شود که با علائم زیر خود را نشان می ‌دهد: کاهش وزن، اسهال مزمن، تعرق شبانه، مشکلات پوستی، عفونت ‌های مکرر، بروز دیگر بیماری ‌های جدی و مرگبار. تشخیص زودهنگام اچ ‌آی ‌وی در جلوگیری از بروز این علائم اهمیت حیاتی دارد و می‌تواند به کنترل و درمان بیماری کمک کند. به همین دلیل پزشکان توصیه می ‌کنند که اگر فردی اعمال پرخطر جنسی محافظت نشده انجام داده است که فکر می ‌کند خطر ابتلا به اچ‌ آی ‌وی برای او وجود دارد، باید بلافاصله برای انجام آزمایش به مراکز درمانی مراجعه کند و از آن به بعد از انجام این گونه اعمال پر خطر حداقل برای نجات جانش هم که شده اجتناب کند. این بیماری تا به حال درمان قطعی ندارد، اما می ‌توان با درمان‌ های موجود تعداد ویروس را کنترل نمود و کاری کرد که طول عمر و کیفیت زندگی بیماران مانند سایر افراد جامعه باشد.
 

بالا^^