صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
2- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
شنبه   ۱۴۰۰/۶/۲۷  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » دانستنیهای پزشکی
 
دانستنیهای پزشکی

 

ادامه کاهش تولید اسپرم در مردان ممکن است نسل بشر را منقرض کند

 

ادامه کاهش تولید اسپرم در مردان ممکن است نسل بشر را منقرض کند

 

نتیجه یک مطالعه تازه نشان می‌دهد که ادامه کاهش تولید اسپرم در مردان ممکن است نسل بشر را منقرض کند.
محققان پس از بررسی حدود 200 مورد تحقیقات علمی به این نتیجه رسیدند که در 40 سال اخیر تعداد اسپرم موجود در مایع منی در مردان آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزیلند، به حدود نصف رسیده است.


یافته‌های این مطالعه نشان می‌هد که غلظت اسپرم 52.4 درصد و شمارش اسپرم در مردان در این قاره‌ها 59.3 درصد کاهش یافته است.
این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که روند کاهش جمعیت مردان ساکن این کشورها همچنان ادامه داشته و ممکن است که این روند شدت بگیرد.
پژوهشگر اصلی این پروژه می‌گوید در مورد آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد "بسیار نگران است".
او گفته است: "در نهایت ممکن است ما مشکلی با تولید مثل به طور کلی داشته باشیم و ممکن است که این مسأله به انقراض نسل انسان بیانجامد."
این مطالعه 185 پژوهش در این زمینه را ارزیابی کرده که بین سال‌های 1873 و 2011 انجام شده است.
در مقابل، در آمریکای جنوبی، آسیا و آفریقا تاکنون هیچ کاهش قابل ملاحظه‌ای در تولید اسپرم مردان مشاهده نشده هر چند پژوهشگران تاکید دارند در این قاره‌ها مطالعات بسیار کمتری در این زمینه صورت گرفته است. پژوهشگران نگران آن هستند که در نهایت ممکن است که شمار اسپرم در این مکان‌ها نیز کاهش کند.
هر چند شواهدی روشن از عوامل کاهش تولید اسپرم وجود ندارد اما قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی صنعتی از جمله پلاستیک، چاقی، سیگار کشیدن، اعتیاد به انواع مواد مخدر، استرس، رژیم غذایی نامناسب پر از چربی، شیرینی و نمک، عدم تحرک کافی و حتی تماشای بیش از حد تلویزیون به عنوان علل این وضعیت مطرح شده است.
محققین می‌گویند: پیدا کردن دلیل کاهش تعداد اسپرم‌ها ضرورت مبرم دارد و باید راه‌های معکوس کردن این روند را هرچه سریع‌تر پیدا کرد. یکی از پژوهشگران می گوید: "ما باید در این زمینه دست به اقدام بزنیم - به عنوان مثال، نظارت بهتر بر مواد شیمیایی ساخته انسان و باید تلاش‌ خود در راستای مبارزه با سیگار کشیدن، چاقی و دیگر موارد مشکل زا را ادامه دهیم."
اما کارشناسان معتقدند نتایج این چنین مطالعاتی را باید با احتیاط تلقی کرد "موضوع هنوز حل نشده است و هنوز کارهای زیادی باید انجام شود".

بالا^^