صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
2- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۴۰۰/۶/۳۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » تازه های پزشکی
 
تازه های پزشکی

 

رابطه فشار خون با تحلیل قوای فکر

 

رابطه فشار خون با تحلیل قوای فکر

به گفته محققان، کنترل فشار خون از دوران میانسالی به بعد ممکن است احتمال تحلیل قوای فکر (در اصطلاح پزشکی، دمانس) را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

نتایج دو مطالعه مجزا، از ارتباط بین فشار خون بالا و خطر ابتلا به تحلیل قوای فکر حکایت دارد.
نتایج یکی از این بررسی ها که توسط تیمی از کالج سلطنتی لندن انجام شده، نشان می دهد که با درمان مناسب می توان جلوی این روند را گرفت.
نتایج این مطالعه، که در نشریه عصب شناسی لانست منتشر شده، نشان می دهد که داروهای کنترل فشار خون، احتمال تحلیل قوای فکر را تا ۱۳ درصد کاهش می دهند.
به گفته انجمن آلزایمر، با کنترل بهتر فشار خون، می توان سالانه جان پانزده هزار نفر را نجات داد.
از هر چهار نفر، یک نفر مبتلا به فشار خون است، که در بسیاری از موارد تشخیص داده نمی شود یا تحت درمان قرار نمی گیرد.
دلایل دقیق اینکه چرا فشار خون بالا می تواند احتمال ابتلا به تحلیل قوای فکر را افزایش دهد، روشن نیست. هرچند گروهی از دانشمندان معتقدند که فشار بالای خون می تواند بر روی جریان خون در مغز و میزان اکسیژنی که به آن می رسد، تاثیر منفی بگذارد.
حدود یک چهارم از مبتلایان به تحلیل قوای فکر را بیمارانی تشکیل می دهند که به علت اختلالات عروقی دچار مشکل خونرسانی به مغز هستند.
هنوز ارتباط روشنی بین فشار خون و انواع دیگر تحلیل قوای فکر مثل بیماری آلزایمر، دیده نشده؛ اما برخی از متخصصین فکر می کنند که فشار خون ممکن است در گونه هایی از این بیماری، نقش داشته باشد.
تحقیق عصب شناسی لانست، روی افراد مسن مبتلا به فشار خون بالا متمرکز شده بود. در این تحقیق، افرادی که برای کنترل فشار خون تحت درمان بودند، با کسانی که دارویی دریافت نمی کردند، از نظر احتمال ابتلا به تحلیل قوای فکر مقایسه شدند.
نتایج این بررسی ها در کنار نتایج تحقیقات مشابه در گروه های سنی متفاوت نشان داد که شیوع تحلیل قوای فکر در میان افرادی که از داروهای کنترل فشار خون استفاده می کردند، ۱۳ درصد کمتر بود.
دکتر اینگمار اسکوگ از موسسه علوم عصبی دانشگاه گوتبورگ سوئد معتقد است که نیاز به درمان فشار خون برای کاهش خطر حملات قبلی و سکته، حتی بدون دست یافتن به نتایج مشخص در مورد تحلیل قوای فکر، به اندازه کافی مهم و روشن است.
ربکا وود از موسسه خیریه تحقیقات آلزایمر نیز می گوید نتایج بدست آمده، "پیشرفتی چشمگیر" است که در صورت استمرار، می تواند امید را در دل هفتصد هزار بیمار در بریتانیا، زنده کند.
با این وجود، انجمن آلزایمر بر نیاز به تلاش برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تاکید می کند.
تحقیقات منتشرنشده این انجمن نشان داد احتمال ابتلا به تحلیل قوای فکر در اثر اختلالات عروقی در میان افرادی که در دهه های چهارم و پنجم عمر خود مبتلا به فشار خون بوده اند، شش برابر بیشتر است.
بر اساس این تحقیقات، اگر برای مردم بریتانیا، درمان فشار خون با "بهترین کیفیت" صورت گیرد، به این معنی که همه موارد شناسایی و درمان شوند، سالانه جان پانزده هزار نفر حفظ خواهد شد.
پروفسور کلایو بالارد، مدیر تحقیقات این موسسه می گوید: "تنها نیمی از جمعیت بالای ۶۵ سال، تحت درمان موثر قرار می گیرند."
نیل هانت، مدیر عامل این موسسه خیریه، همه مردم، حتی افراد میانسال را به کنترل منظم فشار خون و کلسترول تشویق می کند.

 

بالا^^