صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
1- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۴۰۰/۶/۳۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » تازه های پزشکی
 
تازه های پزشکی

 

داروی چاقی در اروپا بدون نسخه عرضه می شود
 

داروی چاقی در اروپا بدون نسخه عرضه می شود
داروی چاقی موسوم به اورلیستات برای فروش بدون نسخه در داروخانه های اتحادیه اروپا مجوز گرفته است.

این دارو که کار آن جلوگیری از جذب چربی در بدن است، در دوزی پایین تر از آنچه پزشکان معمولا تجویز می کنند در دسترس قرار خواهد گرفت.
این دارو برای مصرف بزرگسالانی که شاخص وزن بدن آنها (BMI) عدد 28 یا بیشتر است در نظر گرفته شده است.
یک کارشناس گفت که این دارو ممکن است در کاهش وزن به برخی افراد کمک کند اما این افراد باید در خوردن غذاهای کم چرب تر مصمم باشند.
کالج سلطنتی پزشکان عمومی در بریتانیا گفت که هرکس می خواهد این دارو را مصرف کند باید با پزشک خود مشورت کند زیرا برخی از عوامل چاقی مفرط قابل درمان است و به علاوه همه این افراد می توانند در مقابل سایر بیماری ها آسیب پذیر باشند که پیش از مصرف دارو باید مورد بررسی قرار گیرد.
شرکت داروسازی "گلاکسو اسمیت کلاین" که این قرص با نام تجاری "alli" را تولید می کند، می گوید که آزمایش های کلینیکی آنها نشان می دهد که مصرف اورلیستات (Orlistat) همزمان با مصرف کالری کمتر، و چربی کمتر، می تواند در مقایسه با رژیم تنها، به کاهش 50 درصدی وزن یا بیشتر کمک کند.
اما اگر آنها همچنان بر خوردن چربی اصرار ورزند، برخی عوارض جانبی ناخوشایند مانند اسهال و مشکل گاز زیاد را تجربه خواهند کرد.
گراهام فیلیپس داروسازی که مشاور "مجمع چاقی مفرط" است می گوید که او مشکلی در ارائه این دارو بدون نسخه نمی بیند.
وی گفت: "داروسازان آموزش خواهند دید که چگونه به سرعت شاخص وزن بدن خریدار را اندازه بگیرند. دور کمر را که اندازه بگیرید 90 درصد اطلاعات لازم را به دست آورده اید."
دکتر ایان کمپبل، مدیر پزشکی موسسه خیریه "ویت کانسرن" گفت: "این قرص می تواند موثر باشد، خطرات آن حداقل است، اما نمی خواهد شاهد آن باشم که عموم مورد سوءاستفاده قرار گیرند. باید با آگاهی از آن استفاده کنند."
"این (قرص) در مدیرت وزن نقش بازی می کند، اما این فرآیند باید با تغییر عادات یعنی بهتر غذا خوردن شروع شده و خاتمه یابد."
پروفسور الن ماریون-دیویس، رئیس موسسه "بخش بهداشت عمومی" گفت: "نگرانی من این است که خیلی از مردم این قرص ها را بدون مشورت و حمایت درست و بدون رژیم گرفتن و ورزش کردن بخورند."
"بالا انداختن یک قرص به جای تغییر در عادات روزمره ای که برای کنترل وزن بدن به آنها نیاز داریم خیلی آسان است."
"این تنها زمانی موثر خواهد بود که داروسازان بتوانند وقت زیادی را صرف دادن مشورت به خریداران کنند."
و استیو فیلد از کالج سلطنتی پزشکان عمومی نیز گفت: "عوارض جانبی این دارو در برخی از مردم خیلی ناخوشایند است. این قرص را فقط باید با حمایت و توصیه در مورد رژیم مصرف کرد."

 

بالا^^