صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
3- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۳۹۹/۱۱/۸  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » رژیم غذایی مناسب
 
رژیم غذایی مناسب

 

اختلال روانی کودکان با مصرف چیپس و پفک

 

 اختلال روانی کودکان با مصرف چیپس و پفک
 

نمک موجود در چیپس و پفک، مزاج کودکان را به سمت مواد غذایی پرنمک سوق می دهند.


دکتر قوام زاده متخصص تغذیه افزود: مصرف چیپس و پفک می تواند زمینه ساز مشکلات زیادی از قبیل افزایش فشار خون و بیماری‌های قلبی عروقی شود و نمک موجود در آن علاوه بر ایجاد بیماری‌های مختلف باعث تغییر مزاج و علاقه کودکان به سمت مواد غذایی پرنمک می شود.
وی تصریح کرد: مهمترین ماده زیان بخش این محصولات نمک است که البته امروزه کارخانه‌های سازنده این محصولات، سعی در کاهش دادن این ماده زیان آور در محصولاتشان هستند، ولی به هر حال در این محصولات نمک بسیار بالایی یافت می شود که برای کودکان به خصوص افرادی که مشکلات زمینه ای دارند کاملا مضر است.
دکتر قوام زاده افزود: پفک‌ها به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول که شامل رنگ طبیعی هستند و ضرر نسبتا کمتری دارند ولی دسته دوم که دارای رنگ مصنوعی (همان رنگ مجاز خوراکی) می باشند به مراتب دارای ضرر بیشتری نسبت به نوع اول هستند. استفاده از این رنگ های مصنوعی خود ممکن است باعث بروز بیماری‌هایی مانند اختلالی روانی به نام سندروم بیش فعالی با عدم تمرکز شود.
وی همچنین با بیان اینکه، استفاده از این مواد همچنین بر روی درس خواندن کودکان تاثیر زیادی دارد، گفت: استفاده از موادی که دارای قند و نشاسته زیاد و بدون پروتئین هستند باعث خواب آلودگی در کودکان و کاهش میزان توجه آنها به تکالیفشان شده که این خود تاثیر منفی بسزایی در تحصیل کودکان دارد.
 

 

بالا^^