صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
1- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
دوشنبه   ۱۳۹۹/۱۱/۶  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » رژیم غذایی مناسب
 
رژیم غذایی مناسب

 

آرسنیک موجود در برنح باعث آسیب های ژنتیکی می شود

 

 آرسنیک موجود در برنح باعث آسیب های ژنتیکی می شود
 

محققان برای نخستین بار با استفاده از یک روش علمی نشان دادند که وجود سطح بالای آرسنیک در برنج با بروز اختلالات ژنتیکی ارتباط دارد.

 

خبرگزاری فرانسه نوشت، دیوید پولیا سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه منچستر که به همراه گروهی از محققان این مطالعه را در هند انجام داده است، گفت: این اولین بار است که نشان داده می شود بین مصرف برنج حاوی آرسنیک و آسیب های ژنتیکی ارتباطی وجود دارد.
پیش از این نهاد امنیت غذایی اروپا اعلام کرده بود که آرسنیک یک آلوده کننده بسیار خطرناک است و این ماده یا به طور طبیعی و یا از طریق آلودگی هایی که توسط انسان ایجاد می شود ، وارد چرخه مواد غذایی و بدن انسان می شود.
پولیا افزود: نتایج این مطالعه تاکیدی بر نگرانی های زیاد نهاد امنیت غذایی اروپا و سایر نهادها درباره میزان مناسب و تنظیم آرسنیک در برنج است.
در این مطالعه محققان میزان آرسنیک و تجمع میکروهسته هایی را که نشانگر آسیب های کروموزمی ( آسیب های بالقوه مرتبط با بروز سرطان) هستند، در ادرار 417 داوطلب در منطقه بنگال غربی هند بررسی کردند.
افراد مورد مطالعه در روز540 تا 600 گرم برنج حاوی مقادیر متفاوتی آرسنیک مصرف می کردند.
نتایج این مطالعه نشان داد که بین میزان آرسنیک موجود در برنج مصرفی و میزان آرسنیک موجود در ادرار مصرف کنندگان این برنج ارتباط زیادی وجود دارد و هرچه برنج مصرفی بیشتر باشد ، میزان آرسنیک نیز در ادرارمصرف کنندگان بیشتر است.
همچنین این نتایج نشان داد ، اشخاصی که میزان آرسنیک موجود در برنج مصرفی آنها بیش از 200 میکروگرم در هر کیلوگرم برنج بود، میزان میکرو هسته های ناشی از آسیب های ژنتیکی آنها نیز به طور قابل توجهی بالا می رود.

 

بالا^^