صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
4- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
شنبه   ۱۴۰۰/۶/۲۷  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » رژیم غذایی مناسب
 
رژیم غذایی مناسب

 

با میوه و سبزیجات می توان از خطر ابتلا به سرطان ریه کاست

 

 با میوه و سبزیجات می توان از خطر ابتلا به سرطان ریه کاست

محققان علوم پزشکی در هلند اعلام کردند ترک سیگار بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به سرطان ریه است ولی مصرف برخی سبزیجات ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه کمک کند.

دکتر باس بونو دوماسکیتا از موسسه ملی سلامت عمومی هلند و همکارانش می گویند سیگاری ها بطور عمده می توانند با مصرف برخی میوه ها و سبزیجات از خطر ابتلا به سرطان ریه از نوع سلول های شاخی در خود بکاهند. بر اساس مطالعه این محققان، خطر ابتلا به سرطان ریه، با افزایش مصرف میوه ها وسبزیجات به طور بارزی کاهش می یابد. این گروه از محققان با برررسی چهارصد و پنجاه و دو هزار و یکصد و هشتاد و هفت نفر که یک هزار و ششصد و سیزده نفر آنان به سرطان ریه مبتلا شده بودند به نتایج یاد شده دست یافتند. سرطان ریه نوعی بیماری است که در آن رشد بافت بدخیم در یک یا هر دو ریه ایجاد می شود. سرطان ریه شایعترین سرطان در هر دو جنس در سراسر جهان است و بسیاری از بیماران مبتلا به این سرطان در فاصله کوتاهی از زمان تشخیص بیماری جان خود را از دست می دهند. با توجه به سلولی که دچار تراربختی و سرطان شده اشکال مختلفی از سرطان ریه وجود دارک که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند.
شایع ترین اشکال سرطان ریه عبارتند از: سرطان ریه با یاخته های کوچک (Small cell lung cancer)- یاخته های سططانی نوع کوچک در زیر میکروسکوپ به شکل جوی دو سر دیده می شود و به ان سرطان جو شکل (Oat-shaped) نیز گفته می شود. روند رشد این نوع سرطان ریه سریع است و در مدت زمان کوتاهی در اندامهای دیگر پراکنده می شود.
 

 

بالا^^