صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
3- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
پنج شنبه   ۱۴۰۰/۷/۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » ورزش
 
تازه های کتاب
 
کم تحرکی عامل افزایش نرخ چاقی در زنان ایرانی
 

 

کم تحرکی عامل افزایش نرخ چاقی در زنان ایرانی
نتایج دو مطالعه‌ جداگانه پزشکی که در فاصله‌ پنج روز از یکدیگر در هفته آخر اکتبر 2006 منتشر شده‌ نشان می‌دهد زنان در شمال و جنوب ایران دچار افزایش وزن و چاقی هستند. در هر دو تحقیق به موضوع تحرک بدنی ناکافی اشاره شده است.

بسیاری از شهروندان ایرانی سعی  می کنند سبک زندگی سالم تری در پیش گیرند

یکی از این دو مقاله که در نشریه بین‌المللی قلب و عروق منتشر شده حاصل تحقیق بر روی 1279 زن در شهر رشت در شمال ایران بوده است.از جمله شاخص‌هایی که برای تحقیق اول در نظر گرفته شده می‌توان به سن، وزن و سطح تحصیلات افراد اشاره کرد.مطالعاتی که در سال‌های 2003 و 2005 در مورد چاقی انجام شده نشان داده است که زنان فربه در ایران از سطح تحصیلات پائین‌تری برخوردارند و آمار ابتلاء همین گروه از زنان به بیماری‌های قلبی-عروقی نیز بالاتر از سایر زنان است.

در مطالعات پیشین این نکته مورد توجه بوده که تحصیلات کمتر به کاهش مشارکت زنان در فعالیت اجتماعی زنان نظیر ورزش کردن منجر می‌شود.اما مطالعه‌ جدید نشان داده است که میزان چربی مفید خون که به نام اچ دی ال شناخته می‌شود نیز در میان زنان با تحصیلات پائین‌تر کمتر از سایر زنان و حتی مردان است.

در مطالعه‌ی دوم که نتایج آن در نشریه‌ اروپایی تغذیه‌ بالینی منتشر شده نسبت تحصیلات و میزان چاقی زنان را در میان 637 زن متأهل در شهر اهواز در جنوب ایران مورد بررسی قرار گرفته و نشان داده شده که زنانی که از تحصیلات کمتری برخوردارند چاق‌تر از زنان با تحصیلات بالا‌تر هستند.

بنابر این تحقیق موضوع چاقی اکنون به موضوع قابل بحثی در خاورمیانه تبدیل شده و به عنوان مثال زنان در کویت70 درصد و در عربستان تا 35 درصد چاق‌تر از گذشته هستند و زنان ایرانی نیز با پدیده‌ی چاقی روبرو هستند. بنابر آنچه در نتایج تحقیق دوم آمده علاوه بر نفش فعالیت‌های اجتماعی در بروز چاقی، یکی از دلایل دیگر چاقی در میان زنان در شهر اهواز استفاده از غذاهای آماده است. بنا بر همین مطالعه از جنبه‌ آماری حدود نیمی از زنان در شهر اهواز با مشکل چاقی دست به گریبانند.

با این همه هر دو مقاله در انتها علت چاقی زنان ایرانی را در یک موضوع اصلی می‌بینند: کم تحرکی.

در ضمن براساس تحقیقات صورت گرفته زنانی که فعالیت‌های فیزیکی بیشتری – نظیر ورزش کردن- داشته‌اند لاغرتر بوده‌اند. بر اساس هر دو تحقیق سهم زنان ایرانی که فعالیت‌های ورزشی ندارند در ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی که عمدتأ ناشی از چاقی‌ست بیشتر از سایر زنان جامعه است.

 

بالا^^