صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
5- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
پنج شنبه   ۱۴۰۰/۷/۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » ورزش
 
تازه های کتاب
 
ورزش در هنگام آلودگی هوا

 

ورزش در هنگام آلودگی هوا

 

فعالیت جسمی در بیرون از خانه در هنگام آلودگی هوا ممکن است نه تنها نفعی برای شما نداشته باشد، بلکه به سلامت شما هم آسیب برساند.  

 
هنگام فعالیت‌های جسمی هوازی باید هوای بیشتری را به درون ریه‌های‌تان بفرستید و نفس‌های عمیق‌تر بکشید. از طرف دیگر در هنگام ورزش ممکن است مجبور شوید از راه دهان تنفس کنید، و در نتیجه عمل تصفیه‌کننده مجاری بینی بر روی هوای ورودی انجام نمی‌شود.دچار بودن به بیماری‌های زمینه‌ای مانند آسم یا بیماری قلبی یا ریوی نیز ممکن است وضعیت را بدتر کند.اما با توجه به سودمندی آشکار ورزش برای سلامت، نباید ورزش را در شرایط آلودگی هوا به کلی قطع کنید- مگر اینکه پزشک‌تان این توصیه را به شما کرده باشد. انجام این اقدامات می‌توان به شما کمک کند خطرات ناشی از آلودگی هوا در حین ورزش کردن را به حداقل برسانید:
•میزان آلودگی هوا بر اساس اعلامیه‌های رسمی دنبال کنید.
•به زمان‌بندی ورزش‌تان توجه داشته باشید. اگر میزان آلودگی هوا بسیار شدید است از ورزش کردن در محیط بیرون پرهیز کنید و در داخل خانه ورزش کنید. به طور معمول آلودگی هوا در وسط روز یا ساعات بعدازظهر به حداکثر میزان خود می‌رسد. همچنین در ساعات پرترافیک در محیط بیرون ورزش نکنید.
•از مناطق با بیشترین آلودگی هوا دوری کنید. آلودگی هوا در فاصله 15 متری خیابان‌ها و جاده‌ها بیشترین میزان خود را دارد. مناطق مرکزی شهر هم بیشترین میزان آلودگی را دارند. از این محل‌ها دوری کنید.

 

بالا^^