صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
2- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
پنج شنبه   ۱۴۰۰/۷/۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » ورزش
 
تازه های کتاب
 
علل و تاثیرات کاهش وزن در ورزشکاران
 

علل و تاثیرات کاهش وزن در ورزشکاران
از نظر عامه مردم، ورزشکاران افرادی هستند که وزن بدن آن ها در محدوده ای مشخص تنظیم و به آسانی حفظ می گردد. این تصور همواره صادق نبوده و بر اساس مطالعات متعدد، ورزشکاران برای کاهش و یا افزایش وزن و بافت چربی در بدن خویش با مشکلات فراوانی مواجه هستند.

 

اغلب افزایش وزن و یا چربی در بدن برای سلامتی فرد زیانبار می باشد، ولی به طور معمول میزان چربی مطلوب و مورد قبول برای ورزشکاران کمتر از مقادیر در نظر گرفته شده برای افراد عادی است.ورزشکاران و مربیان آن ها همانند سایر گروه های جامعه در معرض برداشت های غلط و اطلاعات نادرست پیرامون رژیم های غذایی و وزن بدن می باشند. در برخی موارد، روش هایی که توسط این افراد برای کاهش وزن به کار می روند، نادرست و زیان آور می باشند.علاوه بر این کاهش وزن بیش از حد طبیعی در برخی رشته های ورزشی نظیر ژیمناستیک نمایشی، برای سلامتی فرد مُضر است و احتمال بروز آسیب به عملکرد ورزشی و حتی پیدایش اثرات روان شناختی را در پی دارد، لذا در طی چند مقاله ی متوالی تلاش خواهیم نمود تا علاوه بر آشنایی ورزشکاران با اصول کاهش وزن، اطلاعاتی در مورد روش های کاهش وزن ارائه کنیم و در نهایت راهکارهایی برای رسیدن به وزن مطلوب(رسیدن به وزن مناسب) توصیه نماییم.
دلایل کاهش وزن در ورزشکاران:
کاهش وزن و یا چربی در بدن ورزشکاران به طور معمول با هدف
1- دستیابی به محدوده ی وزنی از پیش تعیین شده برای رقابت های ورزشی با دسته بندی وزنی(نظیر مسابقات اسب دوانی، کشتی، بوکس و وزنه برداری)
2- و یا برای افزایش عملکرد ورزشی و بهبود نسبت قدرت به وزن(به عنوان مثال در ورزش هایی نظیر انواع پرش ها، دویدن در مسافت های طولانی و دوچرخه سواری) صورت می گیرد.
در ورزش هایی نظیر ژیمناستیک، شیرجه و یا اسکیت، دستیابی به اندامی لاغر و داشتن ظاهر فیزیکی زیبا مهم می باشد.علاوه بر تاثیرات بر عملکرد، به تازگی یک نگرش اجتماعی، داشتن اندامی لاغر را برای هر دو جنس زن و مرد مناسب تر می داند. بر این اساس بخش قابل توجهی از جامعه به ویژه زنان معتقدند که اندازه های بدن و اندام های آنان با واقعیت متفاوت است و در واقع این افراد برداشتی غیر واقعی از اندام خود دارند. متاسفانه، این امر در ورزشکاران به ویژه زمانی که از آنان به دلیل جذابیت فیزیکی برای انجام اموری نظیر تبلیغات، دعوت به همکاری می شود، امری شایع و رو به گسترش است. اهمیت این موضوع از آن جا ناشی می شود که ورزشکاران و در کل بخش ورزشی جامعه در سطح جهانی، همه ساله مبالغ قابل توجهی را از طریق حضور در تبلیغات برای پوشش ها و لباس های گوناگون کسب می کنند.
تاثیرات کاهش وزن در ورزشکاران:
در حال حاضر مدارک و مستندات اندکی در مورد اثرات کاهش چربی بدن بر بهبود عملکرد ورزشی به ویژه در سطوح حرفه ای موجود است، البته از دیدگاه علم مکانیک، چربی اضافی در بدن به منزله افزایش بار یا فشاری بی خاصیت(وزن مرده) است که باید برای انجام ورزش جابجا شود و تحقیقات نشانگر ارتباط منفی میزان بافت چربی با فعالیت ها و حرکات ورزشی توام با جابجایی فیزیکی(نظیر پرش ارتفاع و دویدن) می باشند.از دیدگاه متابولیکی، افزایش میزان چربی بدن با کاهش توان و ظرفیت فعالیت فیزیکی و افزایش هزینه انرژی یا انرژی مصرفی در حین فعالیت بدنی مرتبط است.اثرات منفی سطوح بالای چربی بر عملکرد ورزشی در برخی از رشته های ورزشی به خوبی نشان داده شده است.
 

بالا^^