صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
1- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
يکشنبه   ۱۳۹۹/۱۲/۱۷  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » تازه های تکنولوژی
 
تازه های تکنولوژی
 
تشخیص 30 دقیقه‏ای اچ.آی.وی با یو.اس‏.بی

 

تشخیص 30 دقیقه‏ای اچ.آی.وی با یو.اس‏.بی

 

تیم تحقیقاتی از دانشگاه امپریال کالج لندن و شرکت دی‏ان‏ای الکترونیکس نوعی فلش یواس‏بی ساخته‏اند که از یک قطره خون برای آزمایش «اچ‏.آی.وی» استفاده می‏کند. این دستگاه سپس یک سیگنال الکتریکی ایجاد می‏کند که هر رایانه یا دستگاه دستی می‏تواند آن را خوانده و نتیجه را نشان دهد.

بر اساس این تحقیق که در مجله «Scientific Reports» منتشر شده، آزمایش یکبار مصرف مذکور در تشخیص میزان ویروس موجود در جریان خون فرد بسیار دقیق بوده و می‏تواند در کمتر از 30 دقیقه نتایج را نشان دهد. با توجه به رایج بودن فلش‏های یواس‏بی، می‏توان از آن برای بیماران مبتلا به اچ‏.آی.وی به‌منظور نظارت بر بیماریشان استفاده کرد و همچنین نتایج را برای مدیریت موثرتر مبتلایان به این بیماری در مناطق دورافتاده به‌کار برد.
فرآیندهای کنونی برای تشخیص میزان ویروس اچ‏.آی.وی در خون فرد حداقل سه روز طول می‏کشد؛ زیرا نمونه‏ها باید برای تحلیل به آزمایشگاه ارسال شوند. علاوه‌بر آن، آزمایش‌های کنونی برای تشخیص وجود ویروس و نه میزان آن طراحی شده‏اند. تشخیص تعداد ویروس‏ها می‏تواند به نمایش عملکرد درمان ضد رتروویروسی بپردازد. به گفته سازمان بهداشت جهانی، حداقل دو میلیون نفر تا سال 2015 به برنامه‏های درمان ضد رترو ویروسی پیوسته‏اند. این تعداد به میانگین 46 درصد بیماران دریافت‏کننده این درمان در همان سال افزوده شده است. رویکرد جدید از یک تراشه تلفن همراه استفاده می‏کند و تنها به میزان بسیار کمی خون برای آزمایش نیاز دارد. این نمونه خون روی نقطه‏ای از دستگاه قرار داده شده و در صورت وجود ویروس اچ.آی.وی، اسیدیته آن تغییر می‏کند. این تغییر سپس به یک سیگنال الکتریکی تبدیل و به دستگاه ارسال می‏شود که در نهایت از سوی یک برنامه روی یارانه یا دستگاه دستی قابل خوانش خواهد بود.(دنیای اقتصاد)

بالا^^