صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
2- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
يکشنبه   ۱۴۰۰/۷/۴  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » تازه های تکنولوژی
 
تازه های تکنولوژی
 
نسخه جدید روبات آتش‌نشان آزمایش شد

 

نسخه جدید روبات آتش‌نشان آزمایش شد
 

محققان نسخه جدیدی از روبات آتش‌نشان را آزمایش کرده‌اند که یک اپراتور انسانی از راه دور آن را کنترل می‌کند. این روبات می‌تواند مکان آتش‌سوزی را یافته و آن را خاموش کند.  محققان ایتالیایی در انستیتو IIT-Istituto Italiano di Tecnologia به‌طور موفقیت‌آمیزی نخستین نسخه جدید و ارتقا یافته از روبات انسان‌نمای WALK-MAN را آزمایش کردند. این روبات برای پشتیبانی از آتش‌نشانان ساخته شده است.


پروژه WALK-MAN با بودجه اتحادیه اروپا انجام شده و دانشگاه پیزا در ایتالیا، کالج پلی تکنیک فدرال لوزان در سوئیس، انستیتو فناوری کارلز رو در آلمان و دانشگاه کاتولیک دو لوا در بلژیک در آن همکاری داشته‌اند. این پروژه در سال 2013 میلادی آغاز شد و نسخه اصلی روبات سال 2015 تکمیل شد. WALK-MAN به وسیله یک اپراتور انسانی از راه دور کنترل می‌شود که لباسی مجهز به حسگرهای مختلف به تن دارد. این روبات وارد ساختمان می‌شود، آتش را می‌یابد و سپس آن را خاموش می‌کند. سرروبات دارای اسکنر سه‌بعدی لیزری، میکروفن و دوربین‌های ویدئو است که تصاویر زنده را برای اپراتور پخش می‌کند. 32 موتور و صفحه کنترل برای هدایت بدن روبات به‌کار گرفته شده است.
همچنین چهار حسگر نیرو و گشتاور (در دستان و پاهای گجت) و دو سرعت‌سنج در روبات نصب شده‌اند که توازن آن را حفظ می‌کنند. به هرحال نسخه جدید WALK-MAN با 185 سانتی متر قد و 102 کیلوگرم وزن از نسخه اصلی 31 کیلوگرم سبک‌تر است. برای کاهش وزن روبات در ساخت بخش بالایی بدن آن از آلیاژ منیزیوم و مواد کامپوزیت استفاده شده است. این کاهش وزن سبب شده روبات بتواند پاهای خود را سریع‌تر تکان دهد، بنابراین بهتر می‌تواند توازن خود را حفظ کند. از سوی دیگر کاهش حجم و اندازه روبات سبب شده راحت‌تر بتواند از مسیرهای باریک و درها گذر کند.
همچنین WALK-MAN می‌تواند با کمک باتری دو ساعت فعالیت کند. یکی دیگر از موارد ارتقا یافته دستان روبات است. در نسخه جدید نسبت اندازه انگشتان و کف دست شباهت بیشتری به انسان دارد. برای این منظور محرک‌های جدیدی در بازوها نصب شده است. هر یک از دستان روبات می‌تواند 10 کیلوگرم بار را از زمین بلند کند. این روبات در آزمایش‌ها توانست به‌طور موفقیت‌آمیز در را باز کند و وارد اتاق شود. در مرحله بعد یک شیر را ردیابی کرد و بست تا از نشت گاز جلوگیری کند. همچنین موانع موجود در مسیر را برداشت و با ردیابی آتش آن را خاموش کرد.

بالا^^