صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
4- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۴۰۰/۶/۳۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » با مدیریت
 
با مدیریت
 
خانه؛ عامل اصلی استرس آمریکایی‌ها

خانه؛ عامل اصلی استرس آمریکایی‌ها

استرس، براساس تعریف موسسه ملی امنیت و سلامت شغلی آمریکا، بدین معنی است: عکس‌العملهای مضر جسمی و روحی، زمانی ظاهر می‌شوند که الزامات شغلی با ظرفیتها، نیازها و منابع کارمند یا کارگر همخوانی ندارد.

البته در این نوشتار قصد بر آن نیست که درباره تعاریف استرس سخن رانده شود، بلکه نتایج یک تحقیق در ایالات متحده درباره استرس شغلی محتوای این نوشتار است:نزدیک به نیمی از کارکنان در ایالات متحده معتقدند که میزان استرس آنها در ظرف پنج سال اخیر بسیار افزون شده است. در این تحقیق که توسط انجمن روانشناسی آمریکا انجام شده است، کم شدن بازده، مشکلات سلامتی و ضعف در ارتباطات به‌عنوان ابتدایی‌ترین نتایج استرس بیان شده است.

در حالی که در سال 2006، 59 درصد از آمریکایی‌ها کار و کسب درآمد را مهمترین عوامل استرس می‌دانستند، در سال 2007 این رقم به 75 درصد رسیده است.

51 درصد کارکنان این کشور در سال 2007، بحران مسکن، هزینه‌های اجاره و رهن را بزرگترین عامل استرس می‌دانند.

یک سوم کارکنان نیز دشواری برقراری ارتباط بین کار و مسئولیتهای خانوادگی را از مهمترین عوامل استرس عنوان کرده‌اند و در توضیح چرایی این مطلب چنین بیان کرده‌اند که شغل آنها تداخل زیادی با خانواده و زندگی شخصی آنها دارد.در نهایت 8 درصد آزمون‌شوندگان، طلاق و مسائل خانوادگی را مهمترین عامل استرس‌زا برای خود دانسته‌اند.

یک محقق این انجمن چنین می گوید که استرس در آمریکا در حال فزونی و تاثیرگذاری بر تمام جنبه‌های زندگی مردم – از کار تا روابط شخصی، خواب، عادت خوردن و همچنین سلامتی- است.او می‌افزاید که ما می‌دانیم که استرس گاهی در زندگی تاثیرات مثبت دارد، ولی این میزان استرس که همه دنیا را درگیر خود کرده است، اثرات طولانی‌مدت و دائمی بر بازدهی کار و سلامتی مردم خواهد داشت و کمترین تاثیر آن، ایجاد خستگی مزمن، چاقی و بیماریهای قلبی است.

این انجمن همچنین بیان می‌دارد که استرس نباید با «چالش» به اشتباه گرفته شود، زیرا چالش یک مولفه مهم در بهبود سلامتی و بازدهی کار است. همچنین موارد بسیاری از بیماریهای روانی و جسمی همچون افسردگی، از کارافتادگی، بیماریهای قلبی و عروقی، دردهای مفصلی و پشت و مشکلات اسکلتی در اثر استرس کاری در آمریکا گزارش شده است.

اما در این میان رقم ضرری که ایالات متحده در اثر استرس کاری در سال متحمل می‌شود، شنیدنی است: 300 میلیارد دلار در سال. این ضرر به‌دلیل غیبت از محل کار، هزینه‌های جانشینی نیروی کار، کاهش بازده کار، هزینه‌های درمانی و بیمه و هزینه جبران بیماری کارکنان است.

هم‌اکنون در این کشور، فقط 50 درصد کارفرمایان، برنامه‌های مدیریت استرس برای کارکنانشان ارائه می‌دهند. به‌همین دلیل انجمن روانشناسی آمریکا به کارفرمایان و دولتمردان این کشور هشدار داده است، در صورتی که رویکردهای جدید کاهش استرس کاری را انتخاب نکنند با مشکلات فزاینده‌ای روبه‌رو خواهند شد، آنها چنین گفته‌اند که: درمان نشانه‌های استرس با ماساژ و یوگا یک راهکار موثر نیست، بلکه کارفرمایان باید در فرایندهای کار، فرهنگ کار، عوامل فشارزایی محیط کار مثل فقدان حمایتها، بازخورد ناکافی و بار کاری و زمان کاری تجدید نظر کنند.

 

 

بالا^^