صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
4- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۴۰۰/۶/۳۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » با مدیریت
 
با مدیریت
 
چند راهکار برای مذاکرات و معاملات تجاری

 

چند راهکار برای مذاکرات و معاملات تجاری

داد و ستد در کل به مفهوم دریافت کالا یا خدمات در قبال دادن کالایی دیگر است.

اگر این کار به درستی انجام شود، هر دو طرف معامله راضی خواهند بود. اما اگر این روند به درستی انجام نشود، دو طرف معامله متضرر خواهند شد. از این‌رو، چند راهکار اساسی را که در معاملات باید رعایت گردند به شرح زیر یادآور می‌شویم:

1-  هیچگاه اولین پیشنهاد را شما ندهید

بسیار ساده است، اینطور نیست؟ تا آنجا که می توانید، در هر موقعیتی هم که برای معامله قرار دارید، اولین پیشنهاد را شما ندهید. صبر کنید تا طرف مقابلتان پیشنهاد دهد و با این کار تا حدودی می توانید بفهمید که مایل است چقدر جنس را معامله کند. اگر شزیک تجاری شما با یک پیشنهاد بزرگ جلو آمد، نشان می دهد که ممکن است معامله انجام نشود وممکن است او از انجام معامله منصرف شود چون سنگ بزرگ همیشه نشانه نزدن است. با رعایت این نکته می توانید از قصد و نیت طرفتان باخبر شوید.

2-  همیشه دو خریدار را در کنار هم قرار دهید

کاری که به شما ابتکار عمل می دهد این است که همیشه برای یک کالای مشخص دو خریدار را در کنار هم داشته باشید. چه در کار باشد و چه در زندگی یا عشق، اینکه دو نفر خواستار شما باشند همیشه باعث افزایش قدرت شما می شود.

3-  هیچوقت خود را مشتاق نشان ندهید

هر چقدر هم که به نظرتان معامله عالی باشد و کلی با آن سود کرده باشید و بسیار خوشحال باشید، هیچوقت چهره خود را شاد و مشتاق به طرف مقابل نشان ندهید. چون با اینکار درونتان را به آنها نشان خواهید داد و این اصلاً خوب نیست. همیشه خونسرد و آرام باشید.

4-  همیشه برای ترک معامله آماده باشید

اصلاً مهم نیست که چقدر دوست دارید آن معامله انجام شود، باید همیشه خود را برای عدم انجام معامله آماده نشان دهید. ممکن است این سخت ترین کار در طی یک معامله باشد، اما گاهی بسیار به نفع شما خواهد بود. اگر می بینید که معامله ای درست نیست و ممکن است سرتان کلاه گذاشته شود، می توانید سریعاً کناره گیری کنید.

5- فکر کنید که طرف معامله به شما نیاز دارد

یکی از سخت ترین قسمت های معامله این است که شما فکر کنید طرف شدیداً به شما نیاز دارد. اگر اینطور فکر نکنید، اعتمد به نفستان پایین خواهد آمد. همیشه در ذهنتان مجسم کنید که طرف معامله عمیقاً خواستار کالای شماست.

6-  یاد بگیرید که ساکت بمانید

گاهی اوقات وقتی پیشنهادی به شما ارائه می شود، خیلی مهم است که جوابی نداده و چیزی نگویید. برای 30 دقیقه، 90 دقیقه، یک ساعت، برای مدتی دهانتان را باز نکنید. سکوتی ناراحت کننده ایجاد کنید و طرف مقابل برای شکستن این سکوت جزئیات بیشتری بیان خواهد کرد. شما ساکت بمانید، کناره گیری نکنید اما فقط به آنچه که طرف مقابل بازگو می کند گوش فرا دهید.

7-  هیچوقت در وسط کار معامله را بر هم نزنید

در معاملات همیشه تخفیف و امتیاز دهی صورت می گیرد. مهم نیست که از چقدر می گذرید تا معامله را تمام کنید، اما مهم این است که معامله نباید بر هم بخورد. هر چند که ممکن است آخر کار اصلاً رضایت زیادی از آن معامله نداشته باشید.

8-  همیشه مودب باشید

مهم نیست که طرف مقلبلتان با شما بد حرف می زند یا کالایتان را تحقیر می کند، شما هیچگاه خونسردیتان را از دست ندهید و به طرف مقابل فحش و بد و بیراه نکشید. با بدرفتاری جز پشیمانی چیزی نصیبتان نخواهد شد.

9- کار را به نماینده‌تان بسپارید

ممکن است هرچند بار هم که این مقاله را بخوانید باز احساس کنید که هنوز در معامله استاد نشده‌اید. بنابراین در اینجا به آخرین توصیه اشاره می‌کنیم که از تمام این نکات با ارزش‌تر است : اگر شک دارید، یا حوصله این کارها را ندارید نماینده‌ای برای خود پیدا کنید که این کارهایتان را انجام دهد. این نماینده هرکسی می‌تواند باشد، یک وکیل حقوقی یا یکی از همکاران باتجربه، ولی به هر حال مسئله مهم این است که اگر حوصله ندارید به هیچ‌وجه این کار را خودتان انجام ندهید.

 

بالا^^